Marián Gavenda čerstvý nositeľ ceny Vojtecha Zamarovského
Marián Gavenda je čerstvým nositeľom ceny Vojtecha Zamarovského. Laudáciu pripravila Magdaléna Gocníková.
Začalo to otcovým rozprávaním
Keď otec rozprával svojim trom deťom, z ktorých vyrástla filozofka, lekár a teológ, vzrušujúce príbehy z krajín, ktoré nikdy nenavštívil, zasial ono známe semienko túžby veľa vedieť, vidieť a skúsiť. Otec rozprával aj o tom, že netreba smútiť pred zatvorenými dverami, pretože že iné do nepoznaných svetov a nevychodených chodníkov čakajú otvorené. S touto filozofiou odišiel 25- ročný Marián Gavenda do Talianska, z ktorého sa „zabudol“ vrátiť, aby tu študoval filozofiu a teológiu a pripravoval sa na kňazstvo. Chýbajúci domov nahradil štúdiom. Okrem hlavného poslania študoval aj jazyky, ktorými je autor skvelo vybavený, venoval sa pútnikom a veľa cestoval. K jeho základnej výbave patrí fotoaparát a dva zápisníky. Do jedného si denne píše meditácie a sebareflexie, čo za štyridsať rokov vytrvalej práce predstavuje už cez tridsať tisíc strán rukou písaného textu. Do druhého si zapisuje príležitostné postrehy, komentuje dianie spoločnosti i cirkvi, zachytáva reč symbolov.
Z tohto základu vychádza knižná tvorba a mediálna práca Mariána Gavendu. Diváci televízie a poslucháči rozhlasu pri simultánnych prekladoch najvýznamnejších udalostí z Vatikánu podvedome cítia, že Marián Gavenda dôverne pozná jazyk, miesta i protokol. Stretnutia cez éter si možno vychutnať i cez rozhovory s hosťami televízie LUX v rozhovoroch s osobnosťami Slovenska v autorskej relácii Medzi nebom a zemou. Vďaka nej zachytil a sprístupnil život a tvorbu už cez 170 známych i menej známych osobností. Na týchto cestách úvah, hľadaní odpovedí a práce s textom Monsignorovi nepochybne pomohla aj práca s korešpondenciou pre Svätého Otca Jána Pavla II. Svoje skúsenosti zo sveta médií i cirkevného prostredia zúročil ako prvý a doteraz najviditeľnejší hovorca Konferencie biskupov Slovenska.
Je tomu už pekných pár rokov, čo sa preťali profesionálne autorské cesty Mons. Gavendu s vydavateľstvom Perfekt. Pán prezident práve otváral výstavu erbových kníh vydavateľstva a na tomto akte sa zúčastnil aj niekdajší šéfredaktor Katolíckych novín. Stačilo pár stretnutí a do roka bol na svete doteraz jediný životopis Jána Chryzostoma kardinála Korca. Odvtedy každý rok vyjde kniha, určená najširšej čitateľskej obci. Spomeniem Náhody a náhodičky, krátke literárne útvary a príhody z ciest, s brisknými pointami. Titul Cez kríž k svetlu približuje tento symbol celého sveta vo fotografiách a citátoch. Pridanou hodnotou je do obálky každej knihy vložená prsť zo Svätej zeme. V tejto chvíli pripravuje autor rukopis svojich dlhoročných príspevkov vo Vatikánskom rozhlase. Všetky knihy sú ilustrované autorovými fotografiami z jeho rozsiahleho súkromného archívu.
Autor múdro nakladá so svojimi rukopismi. Vedecké a odborné texty zveruje vedeckým vydavateľstvám. Rozsiahlu monografiu, mapujúcu fenomén tajnej kňazskej formácie v rokoch normalizácie 1969 – 1989, ktorú možno plným právom zaradiť do literatúry faktu, je prvým a zatiaľ jediným dielom, mapujúcim a vyhodnocujúcim túto skúsenosť (Dobrá kniha 2014); ako aj monografia o vzácnej osobnosti slovenskej kinematografie v zahraničí, Jurajovi Törökovi, Filmovať mystiku (Veda, 2016).
Knihy, ktoré vychádzajú priamo z poslania autora zasa patria do rúk cirkevných vydavateľstiev. Radia sa medzi ne najmä praktické biblicko-duchovné exegézy Jednohubky I – II. (LUX Comunication, 2015, 2016) a rozsiahle dielo V sile Slova (Don Bosco 2014, 2017).
Takéto tri cesty u iného autora podobného zamerania na Slovensku budeme iba ťažko hľadať. Suma sumárum má dnešný ocenený autor vydaných 28 diel, ocenenia Knižnej revue, ceny Andreja Radlinského i Ceny Egona Erwina Kischa. Ak sa na Slovensku za úspešnú považuje kniha, ktorá presahuje náklad 1000 kusov, potom autor Marián Gavenda toto číslo v niektorých dielach rádovo prekračuje, pričom rekord dosahuje dielo Na životných cestách s kardinálom Jozefom Tomkom (náklad 120 000).
Cez ostatné desaťročie našiel Marián Gavenda svoje miesto tam, kde je uložený náš najstarší chlieb a kde sa pretínali staroveké cesty Jantárová a Dunajská, priamo v Devíne. Na historicky významnom mieste reštauruje vzácny kostol a vo farskej záhrade nachádza ticho, pokoj a čas na tvorbu. Poznajúc hodnotu času, využíva každú chvíľu. Cestou na prednášky píše skriptá, kráčajúc do Compostely hľadá pokoj a prehodnocuje svoj život, na bicykli uvažuje nad osnovou novej knihy, v rýchliku do Vysokých Tatier usilovne píše do svojich dvoch zápisníkov a sprevádzajúc pútnikov do rôznych častí sveta rediguje rukopisy. Vo svojom zápisníku má zapísané aj plány, ktorých je ešte neúrekom. Autor a človek, akých Slovensko potrebuje.
https://www.noveslovo.sk/c/Medialne_ignorantstvo